Tick adatok beállításai
Kattints tehát a Tick data settings gombra! A megjelenő panelen a következő fülek állnak rendelkezésedre:
- Basic – Alapvető – itt az alapvetések állíthatóak be
- Spread – Spreaddel kapcsolatos beállítások
- Slippage – Csúszással kapcsolatos beállítások
- Advanced – Haladó – Kereskedési környezet egyszerűbb kondícióinak beállításai
- Expert – Profi – Kereskedési környezet professzionálisabb kondícióinak beállításai
- Margin – Letét – Letéttel kapcsolatos kondíciók beállításai
- Misc – Vegyes – Máshová nem sorolható beállítások
Minden fül alján elérhető gombok
Tick Data Manager – a korábban említett adattár kényelmes előhívását teszi lehetővé.
Defaults – alapértelmezett beállítások visszaállítása az érintett panelen. Ha már mindent átállítottál, és szeretnéd a gyári beállításokat, akkor kattints erre a lehetőségre.
Ok – a változások jóváhagyása és a panel bezárása.
Cancel – a változások eldobása és a panel bezárása.
„Basic” fül – alapvető beállítások
Source – forrás, ahonnan a jó minőségű adatokat használni szeretnéd. A kiválasztás után a lenyitható lista alatt megjelenik az információ, hogy a saját adattáradban mi áll rendelkezésre. Ügyelj arra, hogy mindig olyan időszakaszt adj meg a MetaTrader4 dátum mezőivel, amelyek a saját adattáradban is rendelkezésre állnak!
Symbol – az instrumentum, ahonnan a tick adatokat használni szeretnéd. Különösen figyelj arra, hogy ugyanazt az instrumentumot válaszd ki, mint amit a MT4 instrumentum listájában is választottál! A Tick Data Suite lehetőséget biztosít ugyanis arra, hogy pl. a GBPUSD áradataival, de az EURUSD kondícióival tesztelj. Ez egy szándékos funkció, így mindenképp figyelj oda a beállításoknál!
Refresh – a helyi adattárban tárolt adatok kimutatásának frissítése. Nyomd meg, ha a korábbi letöltés ellenére 0 total ticks és 0 total days jelez a program!
Local availability – a saját adattárad kiválasztott instrumentumra vonatkoztatott információja. Az Earliest date a legkorábbi rendelkezésre álló adat, a Most recent date pedig a legkésőbbi rendelkezésre álló adat dátumát mutatja. Figyelem! A két dátum nem jelenti szükségszerűen azt, hogy közöttük minden adat folytatólagosan rendelkezésre áll. Tehát ha letöltöttél egy évet 2003 januártól 2004 januárig, illetve 2017 januártól 2017 áprilisig akkor 2003.01.01 -et és 2017.04.01-et fog majd kiírni a program – érdemes odafigyelni a total days kiírásra is, mivel az az adattárban rendelkezésre álló naptári napok számát mutatja. A total ticks az összes árfolyamadat számát mutatja meg, amely a saját adattárban rendelkezésre áll.
GMT offset – az az időzóna, amely alapján a gyertyákat szeretnéd generálni. Az eltérő brókercégek eltérő időzónákat használnak, ami érinti az így létrehozandó gyertyák kezdő időpontjait is. Ha tehát a londoni időzóna helyett a magyarral szeretnél tesztelni, akkor itt a +1 -es időzónát kell kiválasztanod. Fontos, hogy ha a saját brókercéged időzónájához akarsz idomulni, akkor azt állítsd be!
DST – nyári időszámítás használata. Amennyiben bekapcsolod, az adatok létrehozása során a nyári időszakoknál a beállított országra jellemző módon fogja előreállítani az időt 1 órával a program.
Use variable spread – a Dukascopy és a True FX adatok esetében is lehetséges a változó spreaddel történő. Amennyiben itt nem engedélyezed, a Spread fül sem lesz elérhető. Később részletezem a további lehetőségeket!
Enable slippage – amennyiben szeretnéd, hogy – a valósághoz hasonlóan – végrehajtási csúszások történjenek a visszatesztelések folyamán, jelöld be ezt a lehetőséget. Amennyiben itt nem engedélyezed, a Slippage fül sem lesz elérhető. Később részletezem a további lehetőségeket!
Ameddig a panel nyitva van, nem érhetőek el a MT4 más részei.
„Spread” fül – spreaddel kapcsolatos beállítások
Ahogyan azt korábban is jeleztem, a Basic fülön szükséges engedélyezned a Use variable spread opciót annak érdekében, hogy állíthasd ennek a fülnek a paramétereit.
A tesztben a kiválasztott adatforrásban szereplő spread adatokat használja fel a program, ugyanakkor lehetőséged nyílik arra hogy ezeket a spread értékeket befolyásold. A spread értékek áranként változnak, akárcsak a valóságban.
Spread multiplier – spread szorzó. A Tick Data Suite az itt megadott számmal szorozza meg a Dukascopy / True FX spread adatokat. Ha tehát ebben a mezőben 1,4-et adsz meg, akkor a mindenkor kiolvasott spread értéket 1,4-gyel fogja szorozni a program. Ha tehát a kiolvasott spread az egyik pillanatban 8 pont (0,8 pip), akkor a teszten belül 8 * 1,4 azaz 11,2 lesz (11,2 pont, azaz 1,12 pip, vagyis kerekítve 1,1 pip).
Spread addition – hozzáadott érték. A Tick Data Suite az itt megadott számot hozzáadja a mindenkor kiolvasott spread értékhez. Ha tehát ebben a mezőben 6 pontot adsz meg, és a kiolvasott spread az egyik pillanatban 8 pont, akkor a teszten belül 8 + 6, azaz 14 pont lesz (vagyis 1,4 pip).
Minimum spread – a minimális spread értéke. Az itt megadott érték alatt soha nem lesz spread a teszten belül. Ez a korlátozás a mindkét módosító paraméter után kialakult spread értéket is szabályozza!
Maximum spread – a maximális spread értéke. Az itt megadott érték felett soha nem lesz spread a teszten belül. Ez a korlátozás a mindkét módosító paraméter után kialakult spread értéket is szabályozza!
„Slippage” fül – Csúszással kapcsolatos beállítások
A Tick Data Suite egyik – szerintem – legnagyobb előnye, hogy képes vagy szimulálni hogy mi fog történni a stratégiáiddal és robotjaiddal egy-egy szimulált csúszás bekövetkeztekor. A csúszás (slippage) a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy pozíciónyitás (vagy zárás) végül nem pontosan ott fog végrehajtásra kerülni, ahol Te azt eredetileg szeretted volna. Ez legtöbbször a bróker miatt következik be, ha kórosan sokszor, akkor egyszerűen csalásnak szokták nevezni. Természetesen nem szabad minden csúszásnál farkast kiáltani, de érdemes odafigyelni hogy hányszor következik ez be. Szimulációval megelőzhetőek a kellemetlen lehetőségek, hiszen tesztelhető, hogy hogyan reagál a stratégia a nagyobb veszteségekre, kisebb nyereségekre vagy ezek kombinációjára.
Reproducible slippage – reprodukálható csúszás. Amennyiben ez a lehetőség engedélyezve van, akkor az újra és újra lefuttatott azonos paraméterű visszatesztek során a csúszások ugyanúgy történnek majd meg. Ha nincs engedélyezve, akkor minden futtatásnál teljesen véletlenszerű csúszásokat szimulál majd a program. Ha az utóbbi mellett döntesz, feltétlenül tartsd észben, hogy a visszatesztjeid eredményei és statisztikái akár ugyanazon alapvető eredmények mellett is el fognak térni! Ha ezt mégis elfelejted, számolj a lehetséges idegbaj miatt felmerülő gyógykezelések költségeivel is.
Optimization slippage – csúszás az optimalizációk során. Itt tudod engedélyezni azt, hogy ne csak az egyenkénti visszateszt-futtatások alkalmával, hanem az optimalizációk során is alkalmazza a Tick Data Suite a csúszást és azok beállításait.
Limit order slippage – LIMIT típusú megbízások is csúszhatnak. Engedélyezés esetén a BUY LIMIT és SELL LIMIT megbízások esetén is tapasztalhatsz majd csúszást.
Stop order slippage – STOP típusú megbízások is csúszhatnak. Engedélyezés esetén a BUY STOP és SELL STOP megbízások esetén is tapasztalhatsz majd csúszást.
Take profit order slippage – csúszás take profit megbízásoknál. Engedélyezés esetén a take profit szintek teljesülésekor is tapasztalhatsz majd csúszást.
Stop loss order slippage – csúszás stop loss megbízásoknál. Engedélyezés esetén a stop loss szintek teljesülésekor is tapasztalhatsz majd csúszást.
Megjegyzések:
- Amennyiben sem a Limit order, sem a Stop order, sem a stop loss order, sem pedig a take profit order csúszás nincs bejelölve, a program kizárólag a piaci pozíciónyitás esetén fog csúszást szimulálni.
- Minden csúszásról a naplóban bejegyzést fogsz találni. A pozitív érték a trader számára kedvező, míg a negatív érték a brókercég számára kedvező csúszást jelöli. A nulla érték azt jelenti, hogy nem történt csúszás.
Dealer-style – brókercég-szerű csúszás szimuláció. Ebben az esetben a csúszás inkább véletlenszerű lesz. Beállíthatod hogy milyen gyakran és milyen határértékek között forduljon elő csúszás.
Max favorable – a maximálisan szimulálható, trader számára kedvező csúszás mértéke. Ez az a legnagyobb lehetséges érték, amennyivel számodra kedvezőbb módon teljesülhet egy-egy megbízás. Mértékét pontban kell megadnod!
Max unfavorable – a maximálisan szimulálható, bróker számára kedvező csúszás mértéke. Ez az a legnagyobb lehetséges érték, amennyivel számodra kedvezőtlenebb módon teljesülhet egy-egy megbízás. Mértékét pontban kell megadnod!
Slippage chance – a csúszás bekövetkezésének esélye, százalékban megadva. A 100-as érték azt jelenti, hogy minden egyes végrehajtás során – a kiválasztott kategóriákban – csúszás következik majd be. Amennyiben a jelölőnégyzet nincs bepipálva, minden ügyletnél csúszás fog bekövetkezni. Fontos megjegyezni, hogy ha minden ügylethez csúszás van beállítva, akkor is lesz olyan, amelynél nem lesz majd csúszás (vagyis lesz, csak 0 pont mértékű.)
Favorable chance – a trader számára kedvező csúszás esélyének beállítása. Ha a trader számára kedvező csúszást Amennyiben a jelölőnégyzet nincs bepipálva, az esélyek teljesen véletlenszerűen lesznek kialakítva.
Standard deviation – csúszás normál (Gauss) eloszlás alapján. Ebben az esetben a csúszás minden esetben a két megadott paraméter alapján, a normál eloszlás szabályai szerint történik majd meg.
Tovább olvasnál?
A Tick Data Suite következő funkciója a gapeket (réseket) érinti. Ha ezzel a bejegyzéssel végezté, mindenképp olvasd el következő bejegyzésemet is!
„Advanced” fül – kereskedési környezet egyszerűbb kondícióinak beállításai
Az összes kondíció esetében az alapvető értékeket a Tick Data Suite az aktuális számla kondícióból származtatja. Ameddig nem állítod át, addig ezeket az alapvetéseket fogja majd alkalmazni, tehát nem kell Neked külön állítgatnod ezeket, hacsak nem pontosan ez a célod. Ha mégis állítgatod a kondíciókat, akkor ha bármikor „bajba kerülsz” és nem vagy biztos a beállításaid helyességében, megnyomhatod a Defaults gombot, mely visszaállítja az összes értéket az alapértelmezésre – mely ezekben az esetekben a számlád brókercég által biztosított kondícióit jelenti.
Leverage – a teszt során szimulált számla tőkeáttételének mértéke.
Bars before data – a visszatesztelés indulásakor rendelkezésre álló visszamenőleges gyertya darabszám. A MT4 alapértelmezése mindig 100. Ennek akkor van jelentősége, ha pl. 120-as periódusú mozgó átlagot szeretnél használni – ekkor ugyanis alap esetben még 20 gyertyát várnod kell az első mozgóátlag érték kialakításához. Ezzel a funkcióval ennek vége, finomhangolhatsz ezen a téren is.
Lots minimum – minimális lotméret. A tesztkörnyezetben ennél kisebb lotméretet nem fog tudni kötni a program.
Lots maximum – maximális lotméret. A tesztkörnyezetben ennél nagyobb lotméretet nem fog tudni kötni a program.
Lots step – lotméret lépésköz. A tesztkörnyezetben a lotméretek ekkora lépcsővel változhatnak. Ha ide 0,01-et adsz meg, akkor a lotméret 0,01-enként változhat.
Commission base – a jutalék számítási alapja.
Commission type – a jutalék számítási módja. Ki lehet fejezni pénzben (Money), pontban (Points) vagy százalékban (Percent).
Charged – felszámítás módja. Per lot, round trip esetén a jutalék számítási alapja és a lotméret hányadosa, míg Per deal esetén ügyletenként a fix alap lesz a levont jutalék. Amennyiben a Charged jelölőnégyzet nincs bekapcsolva, nem lesz jutalék felszámítva.
Kiemelten fontos, hogy a robotod – mint minden más környezeti kondíciót is – helyesen kérdezzen le, és ne legyen semmilyen ún. bedrótozott adat benne. Ha mégis hibás működést tapasztalsz, akkor itt fény derülhet a programozó által elkövetett hibákra, hiányosságokra is.
„Expert” fül – kereskedési környezet professzionálisabb kondícióinak beállításai
Az összes kondíció esetében az alapvető értékeket a Tick Data Suite az aktuális számla kondícióból származtatja. Ameddig nem állítod át, addig ezeket az alapvetéseket fogja majd alkalmazni, tehát nem kell Neked külön állítgatnod ezeket, hacsak nem pontosan ez a célod. Ha mégis állítgatod a kondíciókat, akkor ha bármikor „bajba kerülsz” és nem vagy biztos a beállításaid helyességében, megnyomhatod a Defaults gombot, mely visszaállítja az összes értéket az alapértelmezésre – mely ezekben az esetekben a számlád brókercég által biztosított kondícióit jelenti.
Digits – instrumentum tizedesjegyeinek száma. Ha érdekel, hogy milyen lenne az EURUSD mondjuk 3 tizedesjegy esetén, akkor ez a Te funkciód. A viccet félretéve valójában ez a funkció azokban az esetekben jó, amikor pl. a DAX kereskedését kevesebb tizedesjegy pontossággal szeretnéd végezni, mint ahogyan azt a brókercéged instrumentum tulajdonsága biztosítja. Pl. nincs szükséged 2 tizedesjegyre, elegendő számodra az 1 tizedesjegy is. Fordítva is működik a dolog, de vedd figyelembe, hogy az adatforrásod tizedesjegy pontosságánál nagyobb pontosságot nem fogsz tudni használni.
Contract size – kontraktus méret, azaz 1 lot mérete, egységekben kifejezve. Ez az érték jellemzően 1 lot EURUSD esetében pl. 100 000.
Stops level – a stop szint, amelyről részletesebben ebben a korábbi cikkemben olvashatsz. Egyszerűen megfogalmazva az aktuális ár és a hozzá legközelebb eső árszint távolságát adja meg, ahova megbízás helyezhető ki.
Freeze level – ajánlom korábbi cikkemet a témában. Ekkora távolságon belül nem enged zárni a brókercég piaci módon.
Tick value – ajánlom korábbi cikkemet a témában. Ennyi pénzt kereshetsz vagy bukhatsz 1 lottal a lehető legkisebb árfolyamelmozdulás alatt.
Tick size – ajánlom korábbi cikkemet a témában. Ez a szám adja meg, hogy mi a legkisebb lehetséges árfolyamváltozás mértéke.
Base currency – a számla bázisdevizájának hárombetűs megfelelője. Fontos, hogy csak olyan devizanemet adhatsz meg, amelyre a számládon belül átváltást lehet végezni. Ide tehát nem adhatod meg a HUF -ot, amennyiben nincsen a brókercégnél olyan instrumentum, amivel a megfelelő átváltást el lehet végezni.
GTC pendings – függő megbízások lejáratának figyelembe vétele. Ha be van pipálva, akkor a jobb oldali jelölőnégyzettel dönthetsz arról, hogy végrehajtásra kerüljenek-e a függő megbízáshoz beadott lejárati időpontok.
Long swap – long pozíciók swapjának mértéke.
Short swap – short pozíciók swapjának mértéke.
Swap enabled – kamatszámítás engedélyezése. Amennyiben engedélyezed, a visszatesztben a kamatok is felszámításra kerülnek majd.
Swap type – kamatszámítás típusa. Ki lehet fejezni pontban (Points), dollárban (Dollars) vagy kamatban (Interest).
Profit mode – profitszámítás típusa. Meg lehet adni a következők szerint: Forex, CFD, Futures.
Price factor – ármódosító szorzó. Olyan ritka esetben kell használni, amikor a brókercég és a Dukascopy instrumentumának tizedesjegy pontossága eltérő. Ha pl. a brókercéged árformátuma 12.345, míg ugyanez az instrumentum a Dukascopynál 1.23456 akkor ezt a paramétert 10-re kell állítanod. Ezt az opciót csak akkor módosítsd, ha tudod mit csinálsz!
„Margin” fül – letéttel kapcsolatos kondíciók beállításai
Az összes kondíció esetében az alapvető értékeket a Tick Data Suite az aktuális számla kondícióból származtatja. Ameddig nem állítod át, addig ezeket az alapvetéseket fogja majd alkalmazni, tehát nem kell Neked külön állítgatnod ezeket, hacsak nem pontosan ez a célod. Ha mégis állítgatod a kondíciókat, akkor ha bármikor „bajba kerülsz” és nem vagy biztos a beállításaid helyességében, megnyomhatod a Defaults gombot, mely visszaállítja az összes értéket az alapértelmezésre – mely ezekben az esetekben a számlád brókercég által biztosított kondícióit jelenti.
Stopout – stopout mértéke. Ez a százalékérték azt adja meg, hogy mekkora margin százalék elérése esetén likvidálja a nyitott pozícióidat a bróker. Ha ez az érték 100, akkor amennyiben a nyitott pozícióid miatt a számla margin értéke eléri vagy lefelé meghaladja ezt az értéket, a legnagyobb kitettségeid likvidálása azonnal megkezdődik.
Stopout mode – stopout módja. A beállítható két érték a százalékban kifejezett (Percent), illetve a fix összegben megadott (Currency).
Free margin mode – szabad margin számítási módja. A lehetséges értékek:
- Unused – nem használt – a lebegő eredmény (floating) nem lesz beszámítva
- All – összes – az összes lebegő eredmény (floating) be lesz számítva (mind a profit, mind a veszteség)
- Profit – csak a profitos lebegő eredmény lesz beszámítva
- Loss – csak a veszteséges lebegő eredmény lesz beszámítva
Margin mode – letétszámítás módja. A lehetséges értékek: Forex, CFD, Future, CFD Index.
Initial – kezdeti érték. A pozíció megnyitásához szükséges letét mértéke.
Mainenance – fenntartási érték. A pozíció nyitva tartásához szükséges letét mértéke.
Hedged – letétigény számítási alapja hedgelt állapot esetén – vagyis amikor egyenlő mértékben vannak nyitva ellentétes pozíciók – kontraktusméretben kifejezve. 50 000 -es értéknél például 1 lot BUY és 1 lot SELL pozíció nyitva tartása esetén a felszámított margin pontosan 1 lot (100 000 egység) fele lesz.
Divider – margin osztó. A felszámított margin elosztásra kerül majd ezzel a számmal.
„Misc” fül – máshová nem sorolható beállítások
Use FXT files to speed up optimizations – FXT fájlok használata az optimalizációs folyamatok gyorsításához: a Tick Data Suite kiírja az FXT fájlokat annak érdekében, hogy az optimalizáció során a részfolyamatok gyorsabbak legyenek. Fontos tudnod, hogy amennyiben ezt a funkciót bekapcsolod, az FXT fájlokhoz tartozó HST fájlok is átmásolásra kerülnek a megfelelő helyre.
Delete the FXT cache file when the optimization is finished – FXT gyorsítótár fájlok törlése az optimalizáció befejeztével
Save FXT file when backtesting – FXT fájlok mentése egyszerű visszatesztek során. Fontos tudnod, hogy amennyiben ezt a funkciót bekapcsolod, az FXT fájlokhoz tartozó HST fájlok is átmásolásra kerülnek a megfelelő helyre.
When a read-only FXT file is encountered – amennyiben a Tick Data Suite csak olvasható FXT fájlba botlik, akkor…
- Always ask – mindig kérdezzen rá, hogy mit tegyen
- Ignore the FXT and use tick data from the repository – hagyja figyelmen kívül azt, és olvassa a tick adatokat az adattárból
- Overwrite the FXT with the new content – írja felül az FXT fájlt az új tartalommal
- Backtest using the existing FXT – használja a meglévő fájlt és annak kondícióit és hagyja figyelmen kívül a beállított kondíciókat
- Delete the existing FXT – törölje a létező FXT fájlt.
Hogyan tovább?
Azt hiszem, látható hogy a program rendkívüli módon képes a kezed alá dolgozni és megkönnyíti a visszatesztelést. Remélem, Neked is ez a véleményed és tudtam segíteni a magyar nyelvű leírással. Rajtam nem múlik, remélhetőleg hamarosan a magyar nyelvű fordítás létrehozásában is segítek majd ;)
Birt weboldalán további információkat érhetsz el, és van videó is amin meg tudod tekinteni a programot működés közben.
Amennyiben elakadsz, segítséget kérhetsz közvetlenül a számítógépedre feltelepült Tick Data Suite támogatási asszisztens (Tick Data Suite support assistant) segítségével, amelyet a Start menüből, illetve a Tick Data Manager jobb felső sarkában lévő menügomb Support… opciójával tudsz elérni.
Mennyibe kerül a szoftver?
A szoftver egyszeri díja $97 (kb. 30 000 Ft), havonta pedig $10 (kb. 3 000 Ft). A rendszeres frissítésekért ez az összeg szerintem elfogadható, főleg ha valaki komolyan akar visszatesztelést végezni.
Érdekel a véleményed!
Kíváncsi vagy ehhez hasonló, hasznos bejegyzéseimre?
Ha érdekelnek az ehhez hasonló témákkal foglalkozó bejegyzések, akkor add meg keresztneved és e-mail címed, hogy elküldhessem Neked!
Szia Radu! Ha megveszem ezt a programot, akkor az egyszeri díjon kívül még fizetnem kell a havi 10$ összeget is?
Köszi a választ.
Szia Attila!
A Tick Data Suite-ot a havi 3000 Ft os rendszeres frissìtés nélkül is meg lehet vàsárolni?
Utána kérdezek, és itt megírom majd Neked, ha választ kapok.
Szia Dani!
Választ kaptam Birttől: nem muszáj fizetned a havi előfizetési díjat. Ez a következőket jelenti (fontos tudnod a korlátokat is):
A későbbiekben 29 USD ellenében visszatérhetsz a havi díjfizetéshez.
Ezeket az információkat itt találod meg a szoftver weboldalán.
Köszönöm Radu! :-)
Szia Radu! Szeretnék kérdezni, a Tick Data Suite-ot letöltöttem, próbaverzió! Az EURUSD elérhető teljes adatokat letöltöttem a Dukaskopytól. Ezek után elkezdtem a Moving Average.ex4-t visszafelé minden évben jan.01-től jan. 31-ig futtatni. Minden alapon, nem az eredmény a fontos. 2017 és 2016 ban a Chart nyitása funkció működik, viszont 2015 -ben már nem a teszt adatokat rajzolja, mert csak 2015 okt 30-tól vannak adatok a charton. Próbáltam az Eszközök-Beállítások-Max oszlopok a multban funkciót 9-esekkel megtölteni, de ennél 2147483647 nem lett nagyobb. A kérdés, akkor adott időpontól nem lehet kb. 2 év 2 hónapnál távolabb tesztelni vizuálisan? Van valami megoldás, elbénáztam valamit? Előre is köszi.
Szia Radu! A tegnapi kérdésem annyival egészíteném ki, hogy lehet nem is jó helyen tettem fel a kérdést, mert ez az MT4-ben lehet valami érdekesség. Próbáltam Visual módban is a tesztet, úgy régi időpontokra is 2010 stb. szépen rajzolja. Egy hosszabb időszakra 20150101-től 20171231-ig a visuál mód kirajzolja az összes gyertyát, csak hát jóval lassabb (akkor is ha az Ugrás ide gombot használom). Ezek után azt nem értem, ha a fenti 3 éves időszakot visuálban megjeleníti, akkor sima futtatás után a Chart nyitása gomb ezt miért nem tudja, és miért csak 2015 okt 30-tól vannak adatok?
Bocs hogy ilyen hosszúra sikerült a kérdésem.
A 2147483647 az a szám, amelyet egy 32 bites egész szám felvehet. Ez a MT4 korlátozása, és emiatt nem tudsz ennél több gyertyát visszamenőlegesen a charton látni. Elviekben ez bőségesen elegendő kell legyen, hiszen ha M1-es idősíkban gondolkodunk, akkor is kb. 1 491 308 napról van szó.
Milyen idősíknál jött elő a chart megnyitási probléma? A beállításoknál két szám van, mindkettőhöz ugyanezt írtad be?
Szia! Igen a Max oszlop a múltban és a charton is 2147483647 ennyi. H1-en 2015 okt 30 előtt nincs adat, M30-on 2016 ápr 29 előtt nincs, M5 2017 feb 24 előtt nincs adat. Visual módban a kijelölt időszakon mutatja, csinálja. Ha nem visualban megy, csak futás után szeretném a chart megnyitással megnézni a kötéseket, azokat nem mutatja.
Szerintem az a megoldás, hogy a vizualizáció során a TDS a saját adatait használja a megjelenítéshez, míg a „Chart megnyitás” során a brókercég alap adatait használja fel, abból meg csak annyi van, amennyit látsz.
Írtam Birtnek, hogy ez bug-e, illetve ha nem, akkor hogyan lehet megoldani ezt a problémát. Szerintem úgy, hogy átmásolod a TDS által legenerált HST fájlokat a brókercég eredeti adatainak helyére – de meglátjuk, hogy ő mit válaszol.
Szia NZ!
Birt megerősítette az elgondolásomat, amit fentebb írtam. A jelenség nem hiba, hanem tudatos működés eredménye. A visszateszt során létrejött HST fájlokkal – amik a gyertyaadatokat tartalmazzák – a TDS nem írja felül a terminálodban lévő aktuális gyertyadatokat. Ha ezt mégis szeretnéd, akkor két lehetőséged van:
1) Olvasd el ezt a leírást (elég a 19. pontig megcsinálnod, a többi érdektelen számodra)
2) Vagy: a TDS beállítási panelén, a Misc fülön kattintsd be az Always save the HST files when running a tick data backtest opciót. Figyelj arra, hogy ekkor ne legyen nyitva az érintett chartból semmilyen idősík abban a pillanatban, amikor a visszatesztet elindítod. Tehát ha EURUSD-re tesztelsz, akkor ne legyen EURUSD chart nyitva a terminálban!
Én első körben a 2. opciót javaslom. Megjegyzés: akármelyik megoldást is alkalmazod, a brókercégtől letöltött adatok minden alkalommal felülírásra kerülnek! Majd jelezz vissza, hogy megoldódott-e így a problémád.
Szia Radu! Meg lehet rajtad keresztül is vásárolni a TDS-t ?
Üdvözöllek! Igen. Kattints ide!
Szia Radu! A véglegesített verzió gép függő?
Szia Csaba!
Igen, egy gépen tudod használni. Gépet 24 órán belül csak egyszer tudsz váltani.
Szia Radu!
Ha a Dukascopynál nyitok számlát, akkor rendelkezésemre állnak-e a jó minőségű múltbeli adatok, vagy azokat csak ezen a cégen keresztül lehet elérni?
Szia Laci!
Gyertyaadatok formájában valószínűleg rendelkezésedre állnak jobb minőségű adatok – nem próbáltam még közvetlenül a Dukascopy platformját.
Az biztos, hogy nem lesznek tick minőségűek, hiszen a MetaTrader4 kizárólag gyertyaadatokat tárol, és azokból próbálja – némi véletlenszerűsítéssel – lemodellezni a megtörtént eseményeket.
Ebben a bejegyzésemben részletesen megtalálod, hogy hogyan is működik az adatkezelés a MT4-ben, itt pedig egy Trader Klubos webinárium felvételét találod, amelyben szintén a visszatesztelésről beszélek. Áprilisban valószínűleg a tick minőségű visszatesztelésről tartok majd előadást, ha érdekel, javaslom, hogy iratkozz fel a Trader Klub hírlevél listájára is!
Szia, egy robotot indítottam ic markets demó számlán, előző nap nyitott 4 pozíciót, de a teszten ezen a napon nem nyitott egyet sem, mi lehet a baj? Dukascopy adatokat használtam változó spread-del és csúszásokkal, GMT+2-ben, mivel az ic markets ebben az időéltolásban van.
Kedves Vilmos!
A visszatesztelés során használt adatok és a brókercéged adatai nem egyeznek, ez sok különbséget okozhat. Teljes azonosságot így semmiképpen sem érdemes keresned köztük, hiszen a jó minőségű visszatesztelés célja nem ez. Mindig lesznek eltérések, hiszen a két brókercég gyertyaadatai eltérnek.
Mindemellett ilyen súlyos eltérésnél érdemes ellenőrizni, hogy:
Személyre szabottan egy konzultációval tudok rendelkezésedre állni. Ott jóval könnyebb dolgunk van, mert a képernyőmegosztás segítségével konkrétan végig tudjuk nézni a kérdéseidet.
Még valamit elfelejtettem: első körben a csúszást kapcsold ki, hátha az okozza az eltéréseket. Érdemes az Expert naplót is ellenőrizni, mert könnyen lehet, hogy valami oknál fogva nem tud kötni a robot (környezet beállításának hibája, kevés tőke stb).
Köszönöm a segítéget, végülis több brókernél nyitottam demó számlát és megnézem melyik hasonlít a legjobban a dukascopy-ra, mivel ott jó eredményeket értem el a teszteken. Várok pár napot és visszatesztelem melyik egyezik meg vele. Dukascopy is jó lenne csak 1 bajom van vele, hogy 1:30 a tőkeáttét, nekem 1:500-ra van szükségem a robothoz. Esetleg tudsz ajánlani te is egy brókert, ami a tőkeáttételen kívül megegyezik vele?
Ez jó ötlet, örülök, hogy találtál egy irányt, amellyel próbálkozol.
Pozícióépítős stratégiát használsz, azért kell az 500-as tőkeáttétel?
Brókercéget elvből nem szeretnék ajánlani, de a Google-ben az 500-as tőkeáttételre és reguláció országára keresve biztosan szembe jön majd pár találat. Én 1:30-as tőkeáttételű számlával rendelkezem, és a stratégia, amelyet használok, nem igényel magasabb tőkeáttételt. Amivel mostanában találkoztam, az legfeljebb 1:200-as áttétel (Svájc), ennél ritkán futok bele magasabba. Ausztráliában persze van több 500-as cég, de ott hamarosan tőkeáttétel csökkenés várható, ezt érdemes előre bekalkulálni.
1:30-as áttéttel is műkődik csak jóval alacsonyabb profitot hoz, meglátjuk mit mutatnak a demó számlák és beszámolok az eredményről. Köszönöm a segítséget.
OK, nincs mit! ;)
Szia, 1 nap lement és vissza teszteltem. Az az érdekes, hogy még a ducascopy saját adataival visszatesztelve sem ugyanazt mutatja :D. Viszont azóta találtam egy ígéretes brókert, akinek a demó számláján szépen dolgozik a robot. Naplójában nincs hiba, mindent végre tud hajtani, míg ugyanezekkel a beállításokkal más brókereknél nem így viselkedik. A spread-ek nagyrészt azonosak, de mégsem tud stopp loss és take profit szinteket végrehajtani sokszor. Érdekes, hogy ennyire változó a brókerek piaca, annak ellenére, hogy magyrészt azonos feltétekkel fut rajta a robot. ?
Igen, ez sajnos így van. Tick Data Suite-ot használsz? A csúszás nincs véletlenül bekapcsolva?