MQL4 könyv   Operátorok   A 'break' operátor

A ‘break’ operátor

Néhány esetben, például a ciklusoperátorok programozása közben, szükség lehet a ciklus megszakítására mielőtt még a feltétel hamissá válna. Az  ilyen problémákat megoldására használhatjuk a ‘break’ operátort.

A ‘break’ operátor formátuma

A ‘break’ operátor csak egy szóból áll és végén a ";” (pontosvessző) karakterből.

 break;   // 'break' operátor

A ‘break’ operátor végrehajtási szabályai

Figyelem!

A ‘break’ operátor leállítja a legközelebbi külső 'while', 'for' vagy 'switch' típusú operátor végrehajtását. A ‘break’ operátor végrehajtása azon alapul, hogy átadja a vezérlést a 'while', 'for' vagy 'switch' operátoron kívül lévő következő legközelebbi operátornak. A ‘break’ operátor csak a fent felsorolt operátorok munkáját képes megszakítani.


Elképzelhetjük a 'break' operátor végrehajtását a következő példa alapján.

Feladat

14. feladat: Legyen egy 1 méter hosszú fonalunk. A lehetséges maximális területű téglalap alakjában kell lefektetnünk ezt a fonalat. Meg kell határozni ennek a téglalapnak a területét az oldalak lehetséges hosszának 1 mm pontossággal történő sorozatos keresése által.


Egy adott hosszúságú fonálból korlátlan mennyiségű, különböző méretű téglalap készülhet. Mivel a pontosság 1 mm adott, a variációk száma 499-re korlátozódik. Az első, legvékonyabb téglalap mérete 1х499 mm lesz a másodiké 2х498, stb. míg az utolsó téglalap mérete 499х1 mm lesz. Nekünk ezek közül a téglalapok közül mindegyiket meg kell vizsgálnunk és a legnagyobb területűt meg kell találnunk.

Ahogy azonnal észrevehetjük, a téglalap dimenziók készletében ismétlődések vannak. Például az első és az utolsó téglalapnak ugyanazon dimenziói vannak: 1х499 mm (ugyanaz 499х1 mm). Hasonlóan a második téglalap dimenziói ugyanazok lesznek, mint az utolsó előtti téglalapnak. Nekünk csinálnunk kell egy olyan algoritmust, ami keresne minden variációban, de kihagyná az ismétléseket.

Először is becsüljük meg a terület és az oldalak hossza közti kapcsolatot egy téglalapban. Könnyű belátni, hogy az első téglalap a 1x499 mm dimenzióival a legkisebb területű., Azután a rövidebb oldal növekedésével a téglalap területe növekedni fog. Amint elér egy bizonyos értéket, a téglalapok területei el fognak kezdeni csökkenni. Ez a kapcsolat látható a 44. ábrán:


44. ábra: A téglalap területe és az egyik oldala közötti összefüggés.

A 44. ábrát szemlélve könnyen arra a következtetésre jutunk, hogy nekünk oly módon kell megtalálnunk a maximális területet, hogy az első variációtól kezdve addig fojtatjuk a keresést, amíg a terület a számítások alatt növekszik. Amint a terület elkezd csökkenni, meg fogjuk szakítani a keresést és ki fogunk lépni a keresőciklusból. Lent látható a rectangle.mq4 script, ami megvalósít egy ilyen algoritmust.

//--------------------------------------------------------------------
// rectangle.mq4
// The code should be used for educational purpose only.
//--------------------------------------------------------------------
int start() // Special function start()
 {
//--------------------------------------------------------------------
 int
 L=1000, // Specified thread length
 A, // First side of the rectangle
 B, // Second side of the rectangle
 S, // Area of the rectangle
 a,b,s; // Current values
//--------------------------------------------------------------------
 for(a=1; a<L/2; a++) // Cycle operator header
 { // Brace opening the cycle body
 b=(L/2) - a; // Current value of the sides
 s=a * b; // Current value of the area
 if (s<=S) // Choose the larger value
 break; // Exit the cycle
 A=a; // Save the best value
 B=b; // Save the best value
 S=s; // Save the best value
 } // Brace closing the cycle body
//--------------------------------------------------------------------
 Alert("The maximum area = ",S," A=",A," B=",B);// Message
 return; // Function exiting operator
 }
//--------------------------------------------------------------------

Nézzük, hogyan működik ez a program. Változókat deklarálnak és megjegyzéseket tesznek a program kezdetén. Magát a feladatmegoldás algoritmusát a cikluson belül valósítják meg. A téglalap egyik oldalának a kezdőértéke az 1.Kifejezésben szerpel. A Feltétel alapján az értékeket tesztelik, addig amíg a téglalapoldal mérete a fonálhossz felénél kisebb marad. A 2.Kifejezés mindegyik ismétlésnél növeli a téglalap aktuális oldalhosszát.

Az a, b és s változók azok az aktuális változók, amelyeknek az értékeit vizsgáljuk. A, B és S változók a keresett értékek. A b a télalap másikoldala és s a téglalap területe a ciklus kezdetén.

 b = (L/2) - a; // Current values of the sides
 s = a * b; // Current value of the area

A ciklus elhagyásának a feltételét tesztelik az ‘if' operátorban:

 if (s <= S ) // Choose the larger value
 break; // Exit the cycle

Ha az újonnan kiszámított téglalap s területéről kiderül, hogy nagyobb, mint az előző ismétlésnél kiszámolt S terület, a jelenlegi s értéke a lehető legjobb eredménnyé válik. Ebben az esetben, az 'if' operátor feltétele nem teljesül, és a vezérlést átadják annak a legközelebbi operátornak, ami az 'if' operátort követi. Lent láthatók azok a sorok, ahol mentjük a legjobb eredményeket:

 A = a; // Save the best value
 B = b; // Save the best value
 S = s; // Save the best value

Amint a program eléri a legközelebbi záró kapcsos zárójelet, az ismétlés kész és a vezérlés átkerül az operátor fejlécébe, ahol végrehajtja a 2.Kifejezést és teszteli a Feltételt. Ha az s oldal hossza még nem érte el az itt meghatározott értéket, a ciklus továbbra is végre kell hajtani.

A ciklikusba számítások folytatódni fognak, amíg a következő események közül az egyik be nem következik: bármelyik oldal hossza felülmúlja az előre definiált értéket (a 'for' operátor feltétele szerint), vagy az s kiszámított terület mérete kisebbnek bizonyul egy korábban megtalált értéknél, amit az S változóban elraktároztunk. Jó okkal feltételezhetjük, hogy a ciklust az 'if' operátor feltételének teljesülése fogja megszakítani:

 if (s <= S ) // Choose the larger value
 break; // Exit the cycle

Valóban, a ciklusoperátor olyan eljárást folytat melynek során kivétel nélkül megvizsgál minden lehetséges variációt, (L/2 a fonálhossz fele, a téglalap két oldalának az összege). A téglalap a maximális területét el fogja érni valahol a megvizsgált variáció készlet közepén. Amint ez megtörténik (az aktuális téglalap s területe kevesebb vagy egyenlő a korábban elért S értékkel), a vezérlést az ‘if' operátor átadja a 'break' operátornak, ez utóbbi a vezérlést a 'for' operátoron kívülre helyezi a következő sorba:

  Alert("The maximum area = ",S," A=",A," B=",B);// Message

Az Alert() beépített függvény végrehajtása következtében az alábbi sor jelenik meg a riasztási ablakban:

The maximum area = 62500 А=250 В=250

Ezután a vezérlés a return' operátorhoz kerül, ami a start() különleges függvény végződéséhez vezet. Ennek következtében a script eltávolításra kerül az ügyfélterminál szimbólumablakából.

Ebben a példában a ‘break' operátor megszakította azt a 'for' ciklusoperátort, amelybe bele lett foglalva (kívül helyezte a vezérlést a ciklusoperátoron). Lent van egy ‘for' ciklus blokkdiagramja egy különleges kijárattal:


45. ábra: Egy ‘for' ciklus blokkdiagramja 'break' operátor használatával  (rectangle.mq4).

Ahogy a diagramból látjuk két cikluskijárat van: egy normális kijárat (a ciklus operátor fejlécében meghatározott feltétel szerinti kijárat) és egy különleges kijárat (a ciklustörzsben egy további feltétel, a ‘break’ operátor szerinti kijárat).

Nehéz túlbecsülni a azt a lehetőséget, hogy egy ciklusban különleges kijáratot használhatunk. A példánkban a ‘break’ operátor lehetővé teszi, hogy egy olyan algoritmust csináljunk, ami a szükséges számításokat végrehajtja. Ez az algoritmus a különleges kijárat nélkül nem volna hatékony: ebben az esetben ismételt számításokat hajtana végre melyek ésszerűtlen időpocsékoláshoz és számítási erőforrások pazarlásához vezetnének. A 44. ábrán a sraffozott terület mutatja azon paramétereknek a régióját, amelyeket nem számoltunk ki a fenti programban (az összes számításnak majdnem a fele!), ennek ellenére megkaptuk a helyes eredményt.

A hatásos algoritmusok használatának szükséglete nyilvánvalóvá válik, amikor a programvégrehajtás hosszú másodpercekig vagy percekig tart amely időtartamok felülmúlhatják a tickek közötti időintervallumot. Ebben az esetben meg van a kockázata annak, hogy kihagyjuk néhány fontos tick feldolgozását és végül elveszitjük a kereskedés irányítását. Különösen akkor tudod értékelni a számításokra fordított idő csökkentését, amikor a programjaidat teszteled a Stratégiai Testerben. A tesztelés a bonyolultabb programok esetén hosszú órákig vagy napokig is eltart. A tesztelésre fordított idő, ebben az esetben egy nagyon fontos jellemző.

A ‘break’ operátor szabálya az, hogy leállítja a legközelebbi külső operátort. Lássuk, hogy egy program hogyan használ beillesztett ciklusokat!

Feladat

15. feladat: a 14. feladat algoritmusa alapján keresd meg, hogy az 1 méter hosszú fonál hányszorosára van szükség egy 1.5 m² területű téglalap körülkerítéséhez.

Ebben a problémában lineárisan kell keresni az elérhető fonálhosszakban és kiszámítani a maximális területet mindegyik fonálhossz számára. A 15. feladat megoldását az  area.mq4. scriptben valósítjuk meg. A megoldás variációkat két ciklusban teszteljük: belsőben és külsőben. A külső ciklus 1000 mm lépenként keres a fonálhosszakban, míg a belső az aktuális hosszú fonállal megvalósítható maximális területet keresi. Ebben az esetben, a ‘break’ operátort arra használjuk, hogy kilépjen mind a külső mind a belső ciklusból.

//--------------------------------------------------------------------------
// area.mq4
// The code should be used for educational purpose only.
//--------------------------------------------------------------------------
int start() // Special function start()
 {
//--------------------------------------------------------------------------
 int
 L, // Thread length
 S_etalon=1500000, // Predefined area ()
 S, // Area of the rectangle
 a,b,s; // Current side lengths and area
//--------------------------------------------------------------------------
 while(true) // External cycle for thread lengths
 { // Start of the external cycle
 L=L+1000; // Current thread length of в mm
 //--------------------------------------------------------------------
 S=0; // Initial value.. 
 // ..for each dimension
 for(a=1; a<L/2; a++) // Cycle operator header
 { // НStart of the internal cycle
 b=(L/2) - a; // Current side lengths
 s=a * b; // Current area
 if (s<=S) // Choose the larger value
 break; // Exit internal cycle
 S=s; // Store the best value
 } // End of the internal cycle
 //--------------------------------------------------------------------
 if (S>=S_etalon) // Choose the larger value
 {
 Alert("The thread length must be ",L1000," m.");// Message 
 break; // Exit the external cycle
 }
 } // End of the external cycle
//--------------------------------------------------------------------------
 return; // Exit function operator
 }
//--------------------------------------------------------------------------

A belső ciklus itt ugyanúgy dolgozik, mint az előző probléma megoldásánál. A ‘break’ operátort arra használjuk, hogy kilépjen a ciklusból, mikor a maximális területet az adott fonálhosszal megtaláltuk. Ennek a területnek ismertnek kell lennie amikor a ‘break’ operátor, amit a belső ciklusban helyeztünk el leállítja a belső ciklust és a vezérlést átadja annak az operátornak ami a belső ciklust követi. Ez a jelenség sehogy sem befolyásolja a külső ciklusoperátor végrehajtását.

Amint a 'break' operátor a belső 'for' ciklust megszakítja, a vezérlést az' if' operátornak adja:

 if (S >= S_etalon)  // Choose the larger value
 {
 Alert("The thread length must be ",L1000," m.");// Message 
 break;  // Exit the external cycle
 }

Az ‘if' operátorban azt ellenőrizzük, hogy a megtalált terület nagyobb vagy egyenlő, mint 1.5 m², ami a kérdésfelvetésnél meghatározott minimális érték. Ha igen, a megoldást meg találtuk és nincs értelme tovább számolni; a vezérlés átkerül az 'if 'operátor törzsébe. Az 'if' operátor végrehajtható része csak két operátorból áll, az első üzenetet jelenít meg a megoldásról a képernyőn:

The thread length must be 5 m.

A második operátort a ‘break’-et arra használjuk, hogy kilépjen a külső 'while’ ciklusból és azután kilépjen a programból. Az area.mq4 program algoritmusának blokkdiagramja lent látható:


46. ábra. Az (area.mq4) program blokkdiagramja, különleges kijárat a belső és külső ciklusokból. 

Ahogy a diagramból láthatjuk, mindkét ciklusnak van egy normális és egy különleges kijárata. Mindegyik ‘break’ operátor leállítja a megfelelő ciklust, de ennek nincs hatása a másik ciklusra; mindegyik különleges kijáratot a ciklusoperátor saját ‘break’ operátora nyitja. Ugyanazt a ‘break’ operátort nem használhatjuk mindkét ciklus különleges kijáratának. Ebben az esetben mindegyik ciklusnak csak egy különleges kijárata van. Azonban lehetséges több 'break' operátor használatára, több különleges kijárat létrehozására egy ciklusból.

Figyelem!

Jegyezd meg, a Feltétel a külső 'while' ciklus fejlécében mindig igaz (true), vagyis ez egy szöveg, ami nem tartalmaz olyan változót, aminek az értéke a program végrehajtása alatt változna. Ez azt jelenti, hogy a program soha nem fog kilépni a ciklusból a fejlécben megadott Feltétel alapján. Ebben az esetben, az egyetlen lehetőség a ciklusból való kilépésre a ‘break’ operátor használata.

Ebben a példában az algoritmust úgy építettük fel, hogy a belső és a külső ciklusból is a kilépés a különleges kijáraton keresztül történik. Mindazonáltal nem kell a ‘break’ operátor használatának mindig azzal végződnie, nem kell mindig olyan algoritmusokat építeni, amelyek egyedül a különleges kijáratokat használják. Más programok algoritmusában lehetséges, hogy a program eléri a fejlécben meghatározott feltételt és a normális kijáratot használja arra, hogy kilépjen a ciklusaiból. A ‘break' operátor működésének teljes megismeréséhez meg kell vizsgálnunk a 'switch' operátor használatát is, amit a 'switch' operátor szekcióban ismertetünk.